in , ,

Wzruszenie lokatorów Poznańskiej 14 po decyzji Komisji Weryfikacyjnej. Zobacz WIDEO!

fot. twitter.com / TVP Info

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie nie zwalnia tempa! Po chwilowej przerwie wakacyjnej, gremium badające mechanizmy reprywatyzacyjne dziś uchyliło decyzję dot. kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. To pierwszy przypadek badania sprawy, w której bezpośrednio dotknięci są mieszkańcy Warszawy. Jak zareagowali na werdykt komisji?

– Jestem przeszczęśliwa z tej decyzji, ja chcę wrócić tutaj, na Poznańską 14, nawet dzisiaj – mówi na nagraniu, które opublikowało TVP Info jedna z lokatorek kamienicy. Całej sytuacji towarzyszy wzruszenie i łzy szczęścia. Na twarzach mieszkańców widać radość z pierwszego od lat sygnału, dającego im nadzieję na poprawę swojej sytuacji.

– Ja wiem, że ja już straciłam meble, ale ja wrócę do czterech ścian – mówi kobieta. Wypowiada się także drugi z lokatorów, który podkreśla, że czekał na tą chwilę: – Dla ludzi, którzy musieli opuścić tą kamienicę, to był olbrzymi dramat. I to jest naprawdę taka iskierka nadziei dla wszystkich Warszawiaków – mówi dalej.

Podczas zwołanego dziś posiedzenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie, orzekła ona o uchyleniu w całości decyzji prezydenta m. st. Warszawy z 27 czerwca 2013 roku i odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego oraz uchyleniu decyzji m. st. Warszawy z 11 października 2013 roku i umorzeniu postępowania administracyjnego. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza zmianę wpisów w księgach wieczystych, na podstawie których miasto Warszawa ponownie stanie się posiadaczem nieruchomości przy ul. Poznańskiej 14.

 

Przewodniczący komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że mieszkańcy mają teraz prawo dochodzenia również odszkodowań na drodze cywilnej, a sama prezydent Warszawy nie podjęła stosownych działań w celu zbadania ewentualnego dziedziczenia spadku po przedwojennych właścicielach kamienicy przez Skarb Państwa.

Źródło: tvp.info

Komentarze

Dodaj komentarz

Loading…

Comments

comments

Ale odlot! Czeski furiat atakuje kuriera za złą przesyłkę? Zobaczcie nagranie!

Chłop stał i nagrywał burzę na tarasie. Naglę piorun trzepnął pięć metrów od niego!