in , ,

Kiedy w Pendolino pojawi się Wi-Fi? Najdroższy pociąg dalej wybrakowany…

fot. intercity.pl

Jeżdżące po polskich torach pociągi Pendolino nadal nie będą dawały pasażerom dostępu do sieci Wi-Fi. Jej brak oraz ciągłe zanikanie sygnału podczas rozmów telefonicznych to jeden z większych problemów pasażerów podczas podróżowania najdroższym polskim pociągiem.

 

A wszystko zaczęło się, gdy przygotowywane były przetargi na zakup nowoczesnych pociągów, w których nie zawarto stosownych wymogów. Ówcześni politycy koalicji rządzącej (PO-PSL) byli mocno atakowani za wybór zagranicznego dostawcy, który o wiele drożej produkował pociągi niż polscy producenci. Jak później pokazała praktyka, nowoczesny pociąg to pojęcie względne – polskie Pendolino nie tylko nie posiadają modułów Wi-Fi, ale również utrudniona jest w nich komunikacja przez telefony komórkowe – podczas podróży z racji szczelnej obudowy pociągu, ciągle zanika sygnał.

 

Problem polega na tym, że PKP Interciti jako właściciel pociągów, nie może sam przeprowadzić stosownej inwestycji, ponieważ straciłby gwarancję na zmodernizowane jednostki. Wszystko musi się odbywać w fabrykach Alstom, producenta pociągów, które kosztowały ok. 20 mln euro za sztukę. Obecny zarząd PKP Interciti naprawiający błędy poprzedników negocjuje z producentem, aby takie instalacje wykonywać podczas okresowych przeglądów pociągów producenta. Możliwe, że część z nich będzie wyposażona w Wi-Fi do końca bieżącego roku, choć w przeszłości pojawiały się już niedotrzymane terminy.

 

Za pociągi polski przewoźnik zapłacił 400 mln euro, a kolejne 265 mln euro kosztowało zbudowanie zaplecza technicznego i serwisowanie pociągów przez najbliższe kilkanaście lat.

Źródło: Money.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Loading…

Comments

comments

Gwałciciel z Rimini to… uchodźca! Dostał taki status rok temu we Włoszech!

OFICJALNIE: Księżna Kate jest w ciąży! Królowa jest zachwycona!